Cystoskopia

lis 15, 2022

W Novia Med w ramach poradni urologicznej wprowadziliśmy zabiegi cystoskopii, które jeszcze lepiej pozwolą prowadzić kompleksową diagnostykę Pacjentów. 
Zabieg wykonywany jest na zlecenie lekarza, we wskazanych przypadkach, zarówno w ramach NFZ jak i komercyjnie.

Co to jest CYSTOSKOPIA i jak przebiega badanie ?
Cystoskopia to badanie diagnostyczne pozwalające ocenić stan cewki moczowej i całego pęcherza. Polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika – cystoskopu – przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Badanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Przeprowadza się je zarówno u dorosłych kobiet i mężczyzn. Cystoskopia jest nieocenionym badaniem w diagnostyce pęcherza moczowego, pozwala na wykrycie zmian chorobowych, a w trakcie badania można pobrać również wycinki do badania histopatologicznego.
Przed zabiegiem umieszcza się żel w cewce moczowej, który ma działanie znieczulające oraz poślizgowe. Następnie, po zdezynfekowaniu ujścia cewki moczowej, lekarz wprowadza do niej cystoskop. W celu zobrazowania pęcherza zostaje on wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu lekarz uzyskuje lepszy obraz jego wnętrza. Podczas badania pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji aby uzyskać łatwiejszy dostęp do miejsc zmienionych chorobowo. Jeśli lekarz stwierdzi podejrzane zmiany, w znieczuleniu pobiera wycinki do badania histopatologicznego.

Wskazania do cystoskopii:
Jest bardzo wiele wskazań do przeprowadzenia badania, m. in.:
– obecność krwi w moczu
– problemy z oddawaniem moczu
– częste infekcje dróg moczowych
– podejrzenia wad wrodzonych
– choroby układu moczowego: kamica pęcherza, nowotwór pęcherza, przetoka moczowa, śródmiąższowe zapalenie pęcherza
oraz wiele innych problemów związanych z układem moczowym.

Przygotowanie do badania:
Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do badania cystoskopowego. Należy powiadomić urologa o wiadomych alergiach na leki i lekach, które mają wpływ na krzepnięcie krwi. Bezpośrednio przed badaniem pacjent oddaje mocz w toalecie. W dniu wykonania cystoskopii należy zwiększyć podaż płynów.

Po badaniu:
Po cystoskopii Pacjent może odczuwać uczucie parcia na mocz i pieczenie cewki moczowej, które samoistnie mijają w ciągu 1-2 dni. Należy pamiętać o zwiększonej ilości przyjmowanych płynów po badaniu. Istnieje możliwość przejściowego pojawienia się krwi w moczu (krwiomocz) w czasie kilku dni po badaniu. Czasami zdarza się zakażenie układu moczowego wymagające zastosowania leków przeciwbakteryjnych.
U mężczyzn istnieje możliwość zatrzymania moczu po cystoskopii co wymaga założenia na kilka dni cewnika do pęcherza moczowego i zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

W przypadku niepokojących dolegliwości zawsze konieczny jest kontakt z lekarzem urologiem

 

 

Czytaj więcej:

Elektroliza przezskórna

Elektroliza przezskórna

Nowość !
Zabiegi elektrolizy przezskórnej dostępne w naszej poradni rehabilitacyjnej. Przełomowa terapia w leczeniu tendinopatii.
Szybka i skuteczna metoda. Zapraszamy.

Nowi lekarze w zespole

Nowi lekarze w zespole

Jest nam niezmierni miło poinformować, że do grona naszego zespołu medycznego dołączyli nowi lekarze.
Dzięki temu zwiększa się dostępność do poradni dla naszych pacjentów.

Szczepienia na grypę

Szczepienia na grypę

Zbliża się sezon zachorowań na grypę, a najlepszą ochroną przed grypą jest szczepionka.
Jesień to najlepszy moment na zaszczepienie. Zapraszamy.

Zobacz więcej

Rejestracja online