W Novia Med w ramach poradni urologicznej wprowadziliśmy zabiegi cystoskopii, które jeszcze lepiej pozwolą prowadzić kompleksową diagnostykę Pacjentów.
Zabieg wykonywany jest na zlecenie lekarza, we wskazanych przypadkach, zarówno w ramach NFZ jak i komercyjnie.
Co to jest CYSTOSKOPIA i jak przebiega badanie ?
Cystoskopia to badanie diagnostyczne pozwalające ocenić stan cewki moczowej i całego pęcherza. Polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika – cystoskopu – przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Badanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Przeprowadza się je zarówno u dorosłych kobiet i mężczyzn. Cystoskopia jest nieocenionym badaniem w diagnostyce pęcherza moczowego, pozwala na wykrycie zmian chorobowych, a w trakcie badania można pobrać również wycinki do badania histopatologicznego.
Przed zabiegiem umieszcza się żel w cewce moczowej, który ma działanie znieczulające oraz poślizgowe. Następnie, po zdezynfekowaniu ujścia cewki moczowej, lekarz wprowadza do niej cystoskop. W celu zobrazowania pęcherza zostaje on wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu lekarz uzyskuje lepszy obraz jego wnętrza. Podczas badania pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji aby uzyskać łatwiejszy dostęp do miejsc zmienionych chorobowo. Jeśli lekarz stwierdzi podejrzane zmiany, w znieczuleniu pobiera wycinki do badania histopatologicznego.
Wskazania do cystoskopii:
Jest bardzo wiele wskazań do przeprowadzenia badania, m. in.:
– obecność krwi w moczu
– problemy z oddawaniem moczu
– częste infekcje dróg moczowych
– podejrzenia wad wrodzonych
– choroby układu moczowego: kamica pęcherza, nowotwór pęcherza, przetoka moczowa, śródmiąższowe zapalenie pęcherza
oraz wiele innych problemów związanych z układem moczowym.
Przygotowanie do badania:
Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do badania cystoskopowego. Należy powiadomić urologa o wiadomych alergiach na leki i lekach, które mają wpływ na krzepnięcie krwi. Bezpośrednio przed badaniem pacjent oddaje mocz w toalecie. W dniu wykonania cystoskopii należy zwiększyć podaż płynów.
Po badaniu:
Po cystoskopii Pacjent może odczuwać uczucie parcia na mocz i pieczenie cewki moczowej, które samoistnie mijają w ciągu 1-2 dni. Należy pamiętać o zwiększonej ilości przyjmowanych płynów po badaniu. Istnieje możliwość przejściowego pojawienia się krwi w moczu (krwiomocz) w czasie kilku dni po badaniu. Czasami zdarza się zakażenie układu moczowego wymagające zastosowania leków przeciwbakteryjnych.
U mężczyzn istnieje możliwość zatrzymania moczu po cystoskopii co wymaga założenia na kilka dni cewnika do pęcherza moczowego i zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
W przypadku niepokojących dolegliwości zawsze konieczny jest kontakt z lekarzem urologiem