Nadpotliwość może być problemem, dlatego warto porozmawiać z lekarzem na temat dostępnych metod leczenia.
Proces wydzielania potu pomaga organizmowi w prawidłowej termoregulacji i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. W ludzkiej skórze znajduje się do 4 milionów gruczołów potowych, z czego 3 miliony to gruczoły ekrynowe. Znajdują się one niemal na całej powierzchni ciała, a podstawą ich funkcjonowania jest wydzielanie potu- bezwonnego, odpowiadającego za termoregulację ciała. Gruczoły ekrynowe są również odpowiedzialne za pierwotną nadpotliwość- czyli nadmierne pocenie się.
Nadpotliwość dzielimy na:
pierwotną nadpotliwość – zaburzenie o nieznanej przyczynie, dotyczące ok 1% populacji;
wtórną nadpotliwość – nadpotliwość spowodowaną wieloma innymi schorzeniami lub przyjmowanymi lekami.
PIERWOTNA NADPOTLIWOŚĆ PACH – najczęściej jest diagnozowana, gdy pacjent doświadcza co najmniej przez okres 6 miesięcy nadmiernego pocenia się pod pachami, a także ma co najmniej dwa inne objawy z wymienionych poniżej:
* nadpotliwość dotyczy obu pach
* upośledzona jest codzienna aktywność
* występuje co najmniej raz w tygodniu
* wiek wystąpienia poniżej 25 lat
* przypadki nadmiernej potliwości w rodzinie
* nadmierne pocenie zdarza się podczas snu
Skuteczną metodą walki z nadpotliwością jest iniekcja z toksyny botulinowej. Terapia ta pozwala ograniczyć pracę gruczołów potowych, dlatego idealnie sprawdza się w walce z problemem nadpotliwości. Należy jednak pamiętać, że nadpotliwość może zostać zdiagnozowana wyłącznie przez lekarza.
Jeżeli uważasz, że problem dotyczy Ciebie, zapraszamy do naszej poradni dermatologicznej, gdzie nasz lekarz zdiagnozuje problem i przedstawi możliwe formy leczenia.